پیشینه تاریخی
 • کاشمر دیارهمیشه جاویدان خراسان

  آسمانی آبی، گلدسته­های بلند، کوه­های سربه فلک کشیده، جلگه حاصلخیز، صحرا، بیابان، نمکزار و دشتها، مدفن امامزاده­های بسیار عزیز و شریف از فرزندان حضرت موسی بن جعفر(ع) همه و همه درمحلی که امروزه آنرا کاشمر می­نامند، گردهم جمع شده­اند. رایحه خوش گلهای ارغوانی زعفران که با نتیجه طلاییش، سرخی محبت و شادی  را بر چهره خسته مسافران و رهگذرانش هدیه می­نماید.انگور شیرین این دیارحیات رابه شور نشاط مبدل می­سازد واینگونه است که کاشمر شربتخانه خراسان نامیده می­شود.

  کشمش سبز قلمیش که جوهر قلم صاحب قلمان گردیده و آوازه­اش هرکسی را ازدورترین نقاط به این سرزمین فرا می­خواند.

  مزارع پنبه­اش که سفیدیش برقلوب مردمان زحمتکش دارالمومنین دلالت دارد.

  زیره­اش  که طعنه بر زیره کرمان است و حاصل عرق جبین کشاورزان این سرزمین.

  انارهای درشت و پرآبی که رنگ  سرخشان وامدار چهره­های  برافروخته و ماتم فروخته ساکنان این ارض مقدس هستند، همه­اش دلیلی بر عنایت آن عزیز و وجود ذی  جود خالق یکتای بی­همتای مستغناست.

  موقعیت تاریخی:

  کاشمر در قدیم ترشیز نام داشت و درگذرزمان بخاطر سابقه تاریخی  مذهبی خاصی که دارابود قم ثانی و نجف اصغر نام گرفت، کاشمر از نظر تاریخی گنجینه­ای بسیار ارزشمند و درخور توجه است هنگامی که به مسجد جامع کاشمر بامعماری سنتی ـ اسلامی وکاشی­های سبز و آبی نگاه می­کنیم، بلافاصله نظرمان به عهد فتحعلی شاه قاجار جلب می­شود. زمانی که گذرمان به آستان مقدس امام زاده حمزه(ع) (باغمزار) و سیدمرتضی(ع) می­افتد، مبارزات فرزندان حضرت موسی بن جعفر(ع) درذهن احیاء می­شود. به روستای مغان که پناه می­بریم به یاد اجدادمان دربیش ازدوهزار سال قبل که مروج آیین زرتشت بوده­اند می­افتیم، چراکه مغان جمع  مغ به معنای روحانی  دین زرتشت است. آنجا به نوشته لغت نامه مرحوم دهخدا جایی بوده است که روحانیون دین زرتشت زندگی می­کرده­اند. نقش سرباز ساسانی حک شده بردیوار غار قلعه آتشگاه دلیل دیگری برقدمت این منظر تاریخی است.

  بنای این شهر تاریخی که در گذر بیست قرن گذشته قریب بیست پنج نام برخود دیده را به بهمن پسر اسفندیار و نوه گشتاسب نسبت داده­اند و گویند زرتشت پس از پذیرش دعوتش بوسیله بهمن درخت سروی که تبار بهشتی داشت به نشانه گواه ایمان شاه در کاشمر کاشت. درروستای فدافن هنوز هم سه سرو سر به آسمان کشیده می­شود. کاشمر شهر سروهاست، سروهای باغمزار هم گواهی براین مدعاست.

  نام کاشمر با سروهایش درهم تنیده شده است مردم این دیار سرو را همان کاج می­دانستند لذا کاشمر راکاجفر نام نهادند وآن کاشفر شد و سپس کاشمر.

   

  منبع : مجله شهرداری کاشمر

  منتشرشده در تاریخ پنجشنبه 15 فروردین 1398 | 7 ماه پیش