اماكن متبرّكه شهرستان کاشمر
 • در شهرستان کاشمر كه روزگاري دارالمؤمنين ناميده مي‌شده است، زيارتگاه‌هاي مهمّي وجود دارد كه مورد توجه زائران و عاشقان سادات علوي قرار گرفته و جهت برآورده شدن حاجات خود با نذر و نيازهاي فراوان به اين امامزاده‌گان متوسّل مي‌شوند. كه مهم‌ترين اين زيارتگاه‌ها عبارتند از:

   

  2ـ1ـ آستانه‌ي امامزاده سيّدحمزه (ع) (باغمزار)

  در مركز شهر كاشمر بقعه‌ي متبرّكه‌ي سيّدحمزه(ع) در باغي به وسعت حدود هشت هكتار[1] قرار گرفته به باغ‌مزار شهرت دارد و سيّدحمزه (ع) به فرزند موسي كاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) منسوب است.

  در محوطه‌ي باغ بزرگ باغ‌مزار درختان سرو چند صد ساله‌اي به چشم مي‌‌خورد كه چشم هر زائر و بيننده‌اي را خيره مي‌كند و قدمت تاريخي اين مكان را در ذهن زنده مي‌كند. قبلاً اين باغ بزرگ داراي درختان ميوه‌ي انار و انگور بود كه اخيراً جهت زيباسازي و گردشگري محوطه‌ي باغ، تمامي درختان انار و انگور به درختان زينتي متنوّع و گوناگون و گل‌هاي بسيار زيبا تبديل شده است، و با ايجاد حوض‌ها، آب‌نماها با فوّاره‌هاي بلند و كف‌سازي منظّم و منقّش، به صورت يكي از باغ‌هاي زيبا درآمده است كه مي‌توان آن را در رديف باغ‌هاي زيبايي چون باغ مقبره‌ي شاه نعمت ا.. ولي در ماهان كرمان و باغ فين كاشان به شمار آورد[2] و از بعضي باغ‌هاي زيبا مانند باغ جهان نما در شيراز كه گردشگران زيادي را به خود جلب كرده است، بسيار زيباتر است.

  اين بناي عظيم و متبرّكه، كه بناي آن به شيوه‌ي معماري عصر صفوي است، داراي موقوفات بسيار زيادي است كه در رونق و آباداني اين مجموعه نقش بسزايي دارد.

   

   

  2ـ2 ـ زيارتگاه امام‌زاده سيّدمرتضي (ع)

  در 5 كيلومتري شمال كاشمر كه ناحيه‌اي كوهستاني است چشم‌انداز بسيار زيبايي خودنمايي مي‌كند كه بهشتي كوچك را رقم زده است، درختان زيبا و سرسبز، منظره‌اي دلربا، مجموعه‌اي توريستي با نگيني در قلب خود بنام امامزاده سيّدمرتضي (ع) صفا

  و قداستي غيرقابل توصيف به آن بخشيده است و تفرّجگاهي را ايجاد كرده است كه چشمان زائران و گردشگران را به تحيّر وا مي‌دارد، در استان خراسان رضوي اين گونه مجموعه‌هايي كه تمامي خواسته‌هاي يك گردشگر را در آن واحد، در يك مكان برآورده مي‌سازد نادر و كمياب است، اين مجموعه هم زيارتي و هم سياحتي بوده و داراي چشم‌اندازهاي طبيعي زيبايي است كه گردشگر، زائر و توريست را قانع مي‌سازد.

  آستانه‌ي امامزاده سيّدمرتضي (ع) پذيراي مشتاقان زائر و گردشگران زيادي از اقصي نقاط كشور به خصوص شهرها و روستاهاي همجوار است كه در روزهاي تعطيل ازدحام جمعيّت آنقدر زياد است كه با وسعت زيادي كه دارد، جاي سوزن انداختن نيست.

  بناي آرامگاه نيز به شكل معماري عصر صفوي است كه اين مجموعه داراي زائرسرا، آشپزخانه و تأسيسات و امكانات رفاهي زيادي است.

   

   

  2ـ3ـ آرامگاه شهيد مدرّس

  يكي از زيارتگاه‌هاي مهم شهرستان كاشمر، آرامگاه شهيد سيّدحسن مدرّس است. اين مكان زيارتي، سياحتي در جنوب شهر واقع شده است و به شدّت مورد توجه مردم قرار گرفته و از قديم به «آقاي شهيد» معروف بوده است. مردم، مخصوصاً زنان سفره‌هاي نذر و نياز بسياري در آنجا پهن مي‌كردند.

  سيّدحسن مدرّس از رجال سياسي و روحاني دوره‌‌ي مشروطيّت و پهلوي اوّل بود و به گفته‌ي خود او كه در مقابل رضاخان گفت: «قبر من هر جا باشد زيارتگاه مي‌شود و ...» همين طور هم شد و زيارتگاهي باشكوه و خواستگاه مردم آزادي‌خواه و مشتاقان ساداتگرديده است.

  مدرّس كه از سادات طباطبايي قمشه‌ي اصفهان بود، در سال 1316 هـ .ش. از خواف به كاشمر تبعيد شد و در همان سال در كاشمر به شهادت رسيد، البتّه در ابتدا آرامگاه سيّدحسن مدرّس تا مرگ رضاخان رونقي نداشت، اما بعد از حكومت رضاخان مردم فرصتي پيدا كردند تا آرامگاهي آجري گرد مزارش ساختند و ضريحي چوبي بر روي قبر او قرار دادند.

  پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران به فرمان امام خميني (ره) توليّت آستان قدس رضوي، بقعه و بارگاهي با سبك معماري اسلامي ساخته شد كه داراي يك رواق اصلي كه اطراف ضريح را احاطه كرده و چهار رواق نسبتاً بزرگ در اطراف رواق اصلي، مجموعاً به وسعت 900 مترمربع زيربنا جلوه‌ي با شكوهي به آرامگاه بخشيده است. در اين مجموعه امكانات رفاهي و گردشگري از قبيل: موزه، پارك بازي، زائرسرا، كتابخانه، بازار و پاركينگ در نظر گرفته شده است.

   

   

  2ـ4 ـ امامزاده سيّدمحمد(ع)

  اين بقعه در 2 كيلومتري غرب كاشمر در كنار جاده‌ي كاشمر، خليل آباد واقع شده است، كه مدفن يكي از نوادگان امام موسي كاظم (ع) است.[3] مردم زيادي براي زيارت و اداي سفره‌هاي نذري به آنجا مي‌روند.

  اين زيارتگاه به صورت اتاق بزرگي به طول 14 و عرض 10 متر با آهن و آجر ساخته شده است و ضريحي آهني دارد. در اين ‌آرامگاه نذورات و موقوفاتي صورت مي‌گيرد و زير نظر اداره‌ي اوقاف كاشمر اداره مي‌شود.

  2ـ5ـ امامزاده‌ سيّد‌ابراهيم(ع)

  مزار امامزاده سيّد ابراهيم در روستاي ميرآباد، واقع در 12 كيلومتري جنوب كاشمر كه روزهاي جمعه و شب جمعه عدّه‌اي به زيارت مي‌روند و آجيل و مشكل‌گشا مي‌دهند.

  2ـ6ـ مزار رويين

  مزار رويين در روستاي نامق كه بيش‌تر شب جمعه و چهارشنبه به زيارت مي‌روند.

  2ـ7 ـ مزار فرشه

  مزار فرشه در روستاي فرشه كه شب‌هاي جمعه به زيارت مي‌روند.

  2ـ8 ـ پير و درخت مقدّس

   پير و درخت مقدّس روستاي اسحاق آ باد، كه جمعه و چهارشنبه محلّ زيارت اهالي است.

  2ـ9 مزار پير طوقان

  پنج كيلومتري شرق كاشمر، جنب روستاي عارف آباد كه روزهاي چهارشنبه و جمعه به زيارت مي‌روند.

  در اين مزارات مردم همان منطقه آداب و رسوم و اعتقادات مخصوص به خود، از قبيل: روضه‌خواني، نذر و سفره‌هاي نان و ماست و ... برپا مي‌كنند.

   


  [1]ـ كتاب ترشيز، ايرج سعادتمند، ص 184

  [2]- جغرافياي شهرستان كاشمر، ص 45.

  [3]ـ جغرافياي شهرستان كاشمر، ص 50

   

   

  منتشرشده در تاریخ پنجشنبه 15 فروردین 1398 | 7 ماه پیش