موقعیت جغرافیایی شهرستان کاشمر
 • شهرستان كاشمر، پس از جدا شدن شهرستان‌هاي بردسكن در سال 1374 هـ . ش. و خليل‌آباد در سال 1382 هـ .ش. از آن، در حال حاضر با دو بخش مركزي و كوه‌سرخ، با مساحتي حدود 3390 كيلومترمربّع وسعت، و با جمعيتّي در حدود 166 هزار نفر در استان خراسان رضوي واقع است.

  شهر كاشمر به عنوان مركز اين شهرستان، در فاصله‌ي 217 كيلومتري شهرستان مشهد قرار دارد. اين شهرستان از غرب با شهرستان خليل‌آباد، از شمال و شمال غرب با شهرستان‌هاي نيشابور، سبزوار و بردسكن از شرق و شمال شرق با تربت‌حيدريه و از جنوب  و  جنوب‌غرب با گناباد هم جوار است.

   

  آب و هوا و اقليم

  كاشمر به دليل پستي و بلندي مناطق مختلف آن داراي آب و هواي متنوّع و متغيّري است در قسمت‌هاي شمالي آن به واسطه‌ي كوهستاني بودن، زمستاني سرد، مرطوب و طولاني و تابستاني معتدل و ييلاقي دارد. در اطراف شهر هوايي نسبتاً گرم و خشك و نيمه بياباني و در قسمت‌هاي جنوبي به علّت مجاورت با كوير از آب و هواي گرم و خشك بياباني و كويري برخوردار است.

  به طور كلي شهرستان كاشمر به سه ناحيه‌ي آب و هوايي تقسيم مي‌شود كه عبارتند از: ناحيه‌ي آب و هوايي سرد و كوهستاني، ناحيه‌ي آب و هوايي نيمه بياباني و آب و هواي بياباني.

   

  پوشش گياهي

  به دليل تنوّع اقليمي و تفاوت در نوع خاك، وضعيّت پوشش گياهي در سطح شهرستان كاشمر يكنواخت نيست به طوري كه در نواحي غرب و جنوب شهرستان پوشش گياهي از تراكم كم‌تري برخوردار است. حال آن‌كه قسمت‌هاي شرق و شمال شرق و نواحي كوهستاني شمال از تراكم بيش‌تري برخوردار است.

  گياهان نواحي كوهستاني بيش‌تر شامل درختان بنه، بادام كوهي و بوته‌هاي گون (gavan)، درمنه (dormena) و ديگر گياهان كوهي است. افزون بر اين گياهان دارويي از جمله زيره كوهي، آويشن، بومادران، بابونه، مريم گلي، كلپوره، نعـناع و ... فراوان مشـــاهده مي‌گردد. بيش‌تر درّه‌هاي نواحي كوهستاني را درختان ميوه نظير زردآلو، هلو، گردو، انگور و ...

  و نيز درختان جنگلي نظير چنار، سپيدار، بيد، تمشك، زرشك و ... پوشانده است.

  در شرايط آب و هوايي كاشمر30 نوع از گياهان دارويي قابليّت كشت دارند كه     عبارتند از: زنجبيل شامي، رازيانه، مريم گلي رسمي، مريم گلي آبي، گل گندم، شاه دانه، گچ دوست، ‌روناس، مارچوبه، گشنيز، سلمه، بارهنگ، گل گاو زبان، سياه دانه و ... در كاشمر سه نوع پوشش گياهي وجود دارد كه مراتع كوهستاني شمال شهرستان به دليل برخورداري از ريزش‌هاي جوي نسبتاً مناسب، داراي تنوّع رستني‌ها بوده و بيش‌تر گياهان خانواده گرامينه‌ها و گياهان علفي پايا و غيرپايا و درختاني از قبيل بنه، زرشك، بادام كوهي و گونه‌هاي ديگر از گياهان نظير: كنگر، ريواس وحشي، زيره سياه، يونجه‌هاي چند ساله و .... به چشم مي‌خورد، در صورتي كه در نواحي دشت و دامنه‌ها با توجّه به ميزان بارندگي سالانه كه حدود 175 ميلي‌متر مي‌باشد، گونه‌هاي گياهي نسبت به مراتع كوهستاني ضعيف‌تر بوده و گياهاني از قبيل       درمنه ی دشتي، خار شتري، تلخه، اسپند و ... رشد و نمو مي‌كنند و سرانجام در نواحي جنوبي شهرستان گياهان مراتع كويري با شرايط خاصّ خود از جمله ريشه‌هاي بلند و برگ‌هاي كوچك و خاردار وجود دارند.

   

  منبع : کتاب فرهنگ مردم کاشمر آقای علی اکبر خلیلی

  منتشرشده در تاریخ پنجشنبه 15 فروردین 1398 | 7 ماه پیش